KONFERANSTAN KARELER
Kategori
:Genel
Yazar :Günider
Tarih :9/5/2013
Okunma Sayısı :1924

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği’nin koordine ettiği Kabe ve Mescid-i Haram konulu konferans 20 Nisan 2013'te Valilik Konferans Salonunda yapıldı.

Konferansa; Vali Dursun Ali Şahin, Milletvekili Mehmet Geldi, Vali Yardımcıları Bekir Ergök, Fethi Yorulmaz, 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Can, Yrd. Doç. Dr. Eyüp Nefes, İl Genel Meclis Başkanı Osman Öden, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Çetin Çakıroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ertuğrul Tosunoğlu, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Konferansın açılışında bir konuşma yapan Vali Dursun Ali Şahin, “Kutlu Doğumun hürmetine, o muhterem yerlerin tarihçesini dinlemek, oraların bu ana gelinceye kadar ki tarihi gelişimini dinlemek için aramızda bulunuyorum.

 

Hz. Peygamberin dünyaya teşriflerinin olduğu bir anda o bölgeleri anlatan bir konunun gündeme gelmesi çok güzel.

 

İlim herkesin malıdır. Bilgi başkalarına anlatıldıkça değerlenir, değer kazanır. İlim paylaştıkça yücelir. Bu vesileyle Samsun’dan kalkıp buraya gelen hocamızı kutluyorum. Bu gibi faaliyetler gelişim sağlar. Bu gibi faaliyetlerin artmasını temenni ediyorum ve teşriflerinizden dolayı da sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ardından, Kabe’nin ilk yapılışı hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Yılmaz Can  konferanstaki sunumuna şöyle devam etti “Peygamberimize Selat ve Selamlarımı iletiyorum ve bu imkanı bize sağlayan Sayın Valimize de teşekkür ediyorum.

Arşın altında duran ve günde 5 vakit namaz için huzuruna dönülen kabe den bahsetmet için çok eskiye gitmek gerekir.

 

Bu yapının tarihi çok eskiye dayanır. Kur’an ve haddislerden de bazı aşamalarının nasıl oldunu öğreniyoıuz. Tarih boyunca birçok kez onarılarak bugünkü halini alan Kabe-i Şerif, ecdadımız tarafından da onarılarak daha da güzelleştirilmiştir. Daha sonra da Suudi arabistan tarafından birçok değişiklik yapılarak bugün kü halini almıştır.

 

19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Nefes de ebru sanatı ile yaptığı eserlerini sergileyerek uygulamalı örnekler de gösterdi.  Katılımcılar tarafından çok beğenilen eserler takdir topladı.

 

Daha sonra Vali Şahin tarafından  19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Can'a, Vali Yardımcısı Bekir Ergök tarafından da  19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Nefes'e plaket verildi.

 

Manevi duyguların hat safhaya çıktığı konferans bütün katılımcılar tarafından çok beğenildi. Yetkililer tarafından tekrar buna benzer konferans yapılması talebinde bulundular.

 

Konferanstan sonra 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Nefes'in eserlerinden oluşan sergiyi de gezen Vali Şahin'e bir de Ebru hediye edildi.

 

Detaylar için valiliğimizin sitesini ziyaret edebilirsiniz:

http://www.giresun.gov.tr/syf/haberiGoster.aspx?haber_ID=12168

 

 

 

     

Genel
BASIN BİLDİRİSİ
Basın Bildirisi
Basın Açıklaması
BASIN AÇIKLAMASI
DUYURU
Prof.Dr. Cevdet COŞKUN un Akademik Teşvik ve Bilim Etiği Konulu Yazısı
Türkiye Gençlik Vakfı nda Konferans
BASIN BİLDİRİSİ 13.01.2015
BASIN BİLDİRİSİ
T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI SAYIN NURETTİN CANİKLİ VE BERABERİNDEKİ HEYETTEN GÜNİDER E ZİYARET
BASIN AÇIKLAMASI
BASIN DUYURUSU
BAŞSAĞLIĞI
BASIN DUYURUSU
BASIN BİLDİRİSİ
Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Yılmaz CAN, GÜNİDER i ziyaret etti
Vefat-Başsağlığı
GÜNİDER, CUMHURBAŞKANIMIZIN YEMEĞİNDEYDİ
BASIN AÇIKLAMASI
KONFERANS DUYURUSU
KONFERANSTAN KARELER
ETKİNLİK DUYURUSU
GÜNİDER GİRESUN KENT EKONOMİ FORUMUNDAYDI
BASIN DUYURUSU
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ NDE KAN AKTI
BASIN DUYURUSU
GRÜ nün RedHack Soruşturması Yasal Değildir
KONFERANSA DAVET
ODTÜ DEKİ OLAYLARLA İLGİLİ BASIN BİLDİRİSİ
BASIN DUYURUSU
12