BASIN BİLDİRİSİ
Kategori
:Genel
Yazar :Günider
Tarih :27/1/2014
Okunma Sayısı :1960

 

17 Aralık 2013 tarihinde “yolsuzluk ve rüşvet operasyonu” adı altında başlatılan bir soruşturmanın hedef ve sonuçları kamuoyunda çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Anayasal hukuk normları çerçevesinde yapılacak herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya hiçbir anayasal kurum/kuruluş veya sivil toplum örgütünün bir itirazının olamayacağı açıktır. Bununla birlikte, söz konusu soruşturmanın başlatıldığı tarihten bugüne toplumun çeşitli kesimlerinden farklı yaklaşımlar ve değerlendirmeler ortaya konulmuş olup gelinen noktada toplumsal bir mutabakatın sağlanamadığı görülmektedir. Cumhuriyet tarihinde birçok vesayeti bertaraf etmiş olan millet iradesinin son gelişmelerden sonra “yargı vesayeti” adı verilen yeni bir olgu ile karşı karşıya olduğu anlaşılmaktadır. Yolsuzluk ve rüşvet bağlamında hiçbir kurum, kuruluş veya kişinin hukuk denetiminden vareste tutulması düşünülemez. Ancak, geçirilen süreçte yaşananlar meselenin doğal bir hukukî soruşturma olmadığı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini “yargı” yoluyla adeta hizaya getirme, yeniden dizayn etme ve ülkemizin geleceğini belirsizliklere sürükleme olduğu intibaını uyandırmaktadır. Ülkemizin son on yılda birçok alandaki kazanımlarının ve büyük devlet olma iddialarının yargı marifetiyle yok edilmek istenmesinin anlaşılır ve kabul edilebilir bir yönü bulunmadığı çok açıktır.

Bu bağlamda Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği (GÜNİDER) olarak, toplumsal bir ayrışmaya ve çatışmaya yol açmasından endişe ettiğimiz ve tarihte de benzerlerini sıkça gördüğümüz bu son gelişmeler karşısında, bu ülkenin her ferdini sorumlu ve duyarlı hareket etmeleri, konuyla ilgili gelişmeleri geniş bir perspektifle değerlendirmeleri ve ülkemizi bu kaos ortamından çıkartma sürecinde dikkatli olmaları hususunda aklıselime davet ediyoruz. Yine hemen her konuda senatolarını toplayıp karar alan üniversitelerin bu konuya sessiz kalmalarını da anlayabilmiş değiliz.

Bununla birlikte GÜNİDER olarak, ülkemizin bu sıkıntılı süreçten Anadolu insanının irfanı ve basiretiyle güçlenerek çıkacağına olan inancımızın tam olduğunu da belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygılıyla duyurulur.

 

 

 

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği (GÜNİDER)

 

 

Genel
BASIN BİLDİRİSİ
Basın Bildirisi
Basın Açıklaması
BASIN AÇIKLAMASI
DUYURU
Prof.Dr. Cevdet COŞKUN un Akademik Teşvik ve Bilim Etiği Konulu Yazısı
Türkiye Gençlik Vakfı nda Konferans
BASIN BİLDİRİSİ 13.01.2015
BASIN BİLDİRİSİ
T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI SAYIN NURETTİN CANİKLİ VE BERABERİNDEKİ HEYETTEN GÜNİDER E ZİYARET
BASIN AÇIKLAMASI
BASIN DUYURUSU
BAŞSAĞLIĞI
BASIN DUYURUSU
BASIN BİLDİRİSİ
Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Yılmaz CAN, GÜNİDER i ziyaret etti
Vefat-Başsağlığı
GÜNİDER, CUMHURBAŞKANIMIZIN YEMEĞİNDEYDİ
BASIN AÇIKLAMASI
KONFERANS DUYURUSU
KONFERANSTAN KARELER
ETKİNLİK DUYURUSU
GÜNİDER GİRESUN KENT EKONOMİ FORUMUNDAYDI
BASIN DUYURUSU
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ NDE KAN AKTI
BASIN DUYURUSU
GRÜ nün RedHack Soruşturması Yasal Değildir
KONFERANSA DAVET
ODTÜ DEKİ OLAYLARLA İLGİLİ BASIN BİLDİRİSİ
BASIN DUYURUSU
12